Росія хоче за допомогою Китаю побудувати тунель під Керченською протокою в окупованому Криму, який був би захищений від атак з боку України, повідомляє The Washington Post, посилаючись на записані українськими спецслужбами.
Що можуть збудувати
Як стверджує видання, наприкінці жовтня відбулися таємні переговори між китайськими та російськими бізнесменами, близькими до влади країн. Журналісти з’ясували, що брати участь у проекті погодилася одна з найбільших будівельних компаній КНР – Китайська залізнична будівельна корпорація (CRCC).
Вона висловила готовність “забезпечити будівництво залізниць та автомобільних доріг будь-якої складності у кримському регіоні”, йдеться в електронних листах, проаналізованих WP.
У той же час CRCC погодилася брати участь лише за дотримання повної конфіденційності та заміни назви компанії на інше у всіх контрактах. Як пише газета, в іншому електронному листі згадується китайський банк, який готовий конвертувати долари в рублі для переказу грошей в окупований Крим, щоб фінансувати проекти компанії.
Вартість такого тунелю може становити 5 мільярдів доларів. У той же час, американські чиновники та інженерні експерти заявили виданню, що такий проект може зіткнутися з “величезними перешкодами” і на будівництво підуть роки.
Кримський міст – ціль
З початку повномасштабної війни ЗСУ двічі успішно атакували незаконно збудований окупантами Кримський міст.
Перший раз – у жовтні 2022 року, другий – 17 липня 2023 року. Вперше міст був підірваний за допомогою вантажівки, начиненої вибухівкою. Вибухом було обвалено близько 250 метрів шосейного полотна, згоріло сім цистерн вантажного поїзда. Загинули 5 людей.
Вдруге міст атакували українські морські дрони-камікадзе MAGURA V5. Ці дрони здатні нести до 300 кг вибухівки на дистанцію до 800 км.
У Криму регулярно лунають вибухи — росіяни говорять про роботу ППО і часто перекривають рух Кримським мостом, намагаючись його замаскувати. З літа Україна провела низку успішних спецоперацій на півострові, відтіснивши росіян у Чорному морі.
Коли американському генералу Бену Ходжесу запитують: “А як можна малою кров’ю звільнити Крим від російських окупантів?”. Він одразу каже, що перше, що необхідно зробити – зруйнувати Кримський міст та позбавити російський окупаційний контингент у Криму стабільних логістичних постачань.
Безумовно, Росія дуже стурбована тим, що ця незаконно збудована споруда через Керченську протоку – ключовий логістичний маршрут для російських військових – неодноразово зазнавала ударів з боку України. Кримський міст залишається вразливою метою.
Важко реалізований проект
За словами американських чиновників та інженерів-експертів, будівництво тунелю поруч із існуючим мостом зіткнеться з величезними перешкодами.
Проект також створить політичні та фінансові ризики для Китаю, який ніколи офіційно не визнавав анексію Криму та чиї компанії можуть опинитися у пастці економічних санкцій, які Сполучені Штати та Європейський Союз наклали на Росію.
Що стосується розгортання проекту в умовах ризиків, то справді підземні роботи можуть проводитися майже безпечно, але тисячі співробітників, дороге обладнання та великі будівельні майданчики залишатимуться в межах досяжності українських ракет. На думку експертів, через загрози ударів Росія та Китай, ймовірно, не зможуть використовувати нові методи будівництва з використанням гігантських днопоглиблювальних суден на поверхні води. У той же час у них не буде іншого вибору, крім використання традиційної технології буріння тунелів.
Інженери пояснюють, що це буде дуже важко саботувати, якщо не атакувати входи. Будівництво тунелю вимагатиме від російських військових захисту не лише протоки, а й необхідних виробничих об’єктів на березі. Тож це операція з високим рівнем ризиків.
Джерело: https://ua.korrespondent.net/world/russia/4643017-tunel-zamist-krymskoho-mostu-scho-zadumaly-u-rf